
Анастасія Васіч: «Живіть з вдячністю тим, хто кожен день віддає за вас своє життя…»
27 Грудня, 2024
Передплачуйте нашу газету «Макарівський ВІСНИК» на 2025 р.
31 Грудня, 2024А Ви знали, що Вороніно, сучасний Макарів, монголо-татари руйнували двічі? Першим відомим власником Вороніно був Роман Івашкевич. А відомий всім Макар Івашенцевич був лише п’ятим, по ліку, власником маєтку. Про все це читайте у історичному матеріалі від ІА “MKV”.
У 2016 р. у журналі «Краєзнавство» побачила світ стаття Євгена Букета «До проблеми датування населених пунктів на терито-
рії сучасного Макарівського району Київської області. У ній автор чи не вперше на науковому рівні систематизував перші відомі
згадки про окремі населені пункти Макарівської громади.
Але більш детальне вивчення вказаних у статті джерел в окремих випадках показало, що автор їх просто скопіював з інших ви-
дань, без всякого аналізу чи детального вивчення. Щоб ви зрозуміли про що йде мова звернемося до матеріалу про с. Копилів.
Євген Букет зазначає «Перша письмова згадка: «Ягело, кроль полский, Владимира Олгердовича князя киевского року от рожества Христова 1392 преміни, вмісто Киева давши ему Копылье» і дає посилання на 32-й том «Повного зібрання
руських літописів». Але варто було б автору проаналізувати біографію київського князя Володимира Ольгердовича, то він би зрозумів, що у докмуенті мова йде не про Копилів на Макарівщині, а про місто Копиль у Білорусії. Адже з історії відомо, що у 1392 р. Вітовт та Ягайло прийняли рішення відібрати у Володимира Ольгердовича Київське удільне князівство. Але лише у 1394 р. Володимир Ольгердович був «виведений» з Києва, отримавши натомість доволі значний уділ в Поліссі з містом Копиль. А отже Копилів Макарівської громади не згадується в 1392 р. Факт з містом Копиль історикам був відомий задовго до 2016 р.
Але наша мова сьогодні не про Копилів, а про адміністративний центр громади – селище Макарів.
У тому ж дослідженні Євгена Букета заначено «вперше згадується в складі маєтностей Ясинецьких 1506 року» і дано посилання на том 5 видання «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich». Здавалося б цей
факт є дуже відомим і не піддається сумніву. Але нас зацікавило формування цієї першої згадки про Вороніне в 1506 р. і ми почали пошуки.
Не будемо навантажувати наших читачів усіма деталями пошукі та вивчення історичних джерел. Відразу скажемо про результат. Перша письмова згадка про Вороніно (Макарів) не є 1506 р., і Макар Івашенцевич не був його першим власником. Тобто початкова історія Макарова має бути змінена. А тепер детальніше про нові відкриття.
Власники Вороніно
За документами першим власником Макарова, чи точніше Вороніно, був Роман Івашкович. Свого часу в старих рукописах з історії Макарова доводилося знаходити фразу «У кінці XV ст. литовський магнат за свою службу отримав
зруйновані татарами Ясинецькі маєтки на Київщині. До їх складу входило і село Вороніне». От як показав аналіз ця фраза краєзнавців швидше за все і стосувалася Романа Івашковича.
Отримав він у свою власність Ясинецькі маєтки у 1482 р. згідно привілеї короля Казимира IV. І, що цікаво, маєток був зруйнований татарами, але мова йде не про 1240 р., як вважала більшість краєзнавців. А мова йде про вересень 1482
р. коли кримський хан Менглі I Герай за проханням послів великого князя московського Івана ІІІ напав на Київ і Житомир і зруйнував всі поселення на своєму шляху.
Щодо постаті першого власника Макарова. Про нього написано кілька досліджень. Але і досі серед науковці немає єдиної думки щодо родини Романа Івашковича. Наталія Яковенко вважає, що у Романа були сини, яких він втратив у 1482 р. На думку Олени Русіної Роман мав єдину дочку. Документів на сьогодні не віднайдено. Але як би там не було саме після смерті Романа другим власником Ясинецьких маєтків, і зокрема Вороніно, стає його донька Марина. Вона одружується з Іваном Львовичем Глинським на прізвисько Мамай і за документами саме він стає третім власником Ясинецьких маєтків, і зокрема Вороніно.
Іван Глинський в 1508 році взяв участь у повстанні групи українських та білоруських феодалів (за підтримки Московського царства) разом з братами Михайлом та Василем, невдоволених пануванням литовської знаті. Супроводжував
Михайла до Турова, Мозира, брав участь в переговорах з московитами. Після зради Івана Глинського Ясинецькі маєтки були конфісковані Сигізмундом І Старим.

А 25 червня 1509 р. польський король своїм рішення передає Ясинецькі маєтки у власність Дмитру, Богдану і Андрію Івашенцевичам. І саме вони стають четвертими власниками Макарова. До речі в заголовку документу згадується і князь Роман і Іван Глинський, як власники маєтків.
І лише після смерті Дмитра Івашенцевича Ясинецькі маєтки перейшли у власність його племінника Макара Борисовича Івашенцевича, п’ятого власника Вороніне. А поселення Вороніно, де він мешкав перетворилося в Макарів.
Перша згадка про Макарів
До речі, аналізуючи документи про вживання назви Макарів, ми дійшли висновку, що чи не вперше така звична нам назва була використана у комедійній п’єсі «Трагедія Руська», невідомого автора, написаній між 1609–1618 рр. Але відразу зазначаємо, що наша версія потребує більш детального дослідження.
Перші документи
Багато сумбуру вийшло з викладу матеріалу. Але спробуємо коротко підбити підсумки. Першим власником Ясинецький маєтків був Роман Івашкович. Отримав він їх у свою власність у 1482 р. Але перша письмова згадка про Вороніно, яку відшукали ми, це 25 червня 1509 р., коли цей маєток передавався у власність Дмитра, Богдана і Андрія Івашенцевичів. Але той факт що ці маєтки були зруйновані татарами влітку 1482 р. свідчить, що вони були збудовані до 1482 р.
І саме вивчення документа за 1509 р. наштовхнуло нас на ще одну цікаву версію. У документі крім Вороніно, згадуються Лоєв Рог (сучасна Колонщина), Наливайковка, Липовка та Борисів (сучасний Мотижин). А поруч з Борисовом зазначено Киполово. Чи не є це перша згадка про Копилів? Можливо сучасний Копилів також входив до Ясинецьких маєтків?
До речі, а на початок пошуків нас підштовхнула історія Бородянки з 2-го тому «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich». У статті про Бородянку було вказано, що перша згадка про Ясинецькі маєтки припадає на кінець XV ст, а власником першим був князь Роман. Ось так в одному і тому ж виданні можуть бути вміщенні різні історії про один і той же маєток.
І насамкінець звідки взялась дата 1506 р. перша письмова згадка про Вороніно? Ця дата відома ще з радянських часів. А тому дійти справжньої істини немає змоги. Проте наша версія така. Посилання щодо дати давалося на 8-й том Литовської метрики. Цей том у собі містить документи з 1506 р. до 1514 р. І от хтось не маючи змоги дослідити документ просто взяв за основу дату 1506 р.
До речі, весь поданий нами фактаж досить лаконічно описаний в книзі Клепатського «Очерки по истории Киевской земли» за 1912 р. У ній автор детально зупиняється на помилках загальновідомої праці Похилевича. Але чомусь краєзнавці на цю книгу останнім часом не звертають уваги.