Енергокомпанія попередила про відключення світла у Макарівській громаді (графік)
2 Серпня, 2021Літо продовжується: у Макарові облаштовують пляжну зону
2 Серпня, 2021У Макарові, як мінімум з XVII ст. існувала Іллінська церква. А тому, 20 липня макарівці відзначають Храмове свято.
20 липня, за новоюліанським календарем, православні та греко-католики відзначають день пам’яті пророка Іллі. Цей пророк є одним з найбільш шанованих в іудаїзмі, християнстві та ісламі, він є одним з кількох людей, яких християни вважають узятими живими на небо, а відтак очікують його повернення на землю незадовго до другого пришестя Христа. Через біблійну історію про взяття пророка на небо у вогняній колісниці склався культ Іллі як покровителя неба, погоди, дощу, а через це врожаю. Цей образ наклався в народній уяві також на образ язичницького небесного бога Перуна, зі святом якого фактично співпало святкування Дня пророка Іллі.
Чому Українці вважали Ільїн день символічним?
Українці вважали Ільїн день символічним, так як він колись знаменував межу між літом та осінню. Недарма народне прислів’я говорить: «На Іллю до обіду літо, а після обіду – осінь».
В українській традиції існує народна легенда, яка говорить, що коли нечиста сила повстала проти Бога, то Господь наказав саме Пророку Іллі прогнати її з неба. З того часу він пускає в бісів блискавку, їдучи на своїй вогненій колісниці по небу.
Крім того, в народі вірили, що коли Ілля їздить по небу, то від швидкого бігу кінь губить підкову, яка падає у воду. Відтак, вода у водоймах швидко стає холодною. Тому люди вважали, що після цього дня надворі купатися не можна. Також в народі говорили, що в цей день обов’язково має піти благодатний дощ.
Іллю вважали захисником урожаю
Іллю особливо шанували хлібороби, адже він вважався захисником урожаю, худоби та взагалі всієї природи.Тому українці намагались закінчити збір жита й пшениці до цього дня, щоб невдовзі почати озимий засів. Також люди пекли хліб із нового врожаю в день шанування святого та влаштовували спільні трапези.
В інших християнських церквах день Іллі святкують в інші дати, наприклад, Вірменська апостольська церква вшановує його пам’ять у першу неділю після П’ятидесятниці. В Україні чимало церков названо на честь пророка Іллі, зокрема Іллінська церква в Києві (1692 р.), яка стоїть на місці імовірного Хрещення Русі; Іллінська церква в Суботові (1653 р.), де був похований Богдан Хмельницький; Іллінська церква в Чернігові (ХІІ ст.); Іллінська церква в Топорівцях (1560 р.) та чимало інших.