
Вадим Токар: “Договір на капітальний ремонт дитячого садка “Пролісок” укладено”
28 Вересня, 2023
ДТП у Ніжиловичах з загиблою 2-річною дитиною – судитимуть водія автомобіля
29 Вересня, 2023«Дякую за троянду», – каже дівчина дивлячись у фронтальну камеру телефона. Вона блогер, веде пряму трансляцію у ТікТок та ймовірно розміщує відео у Reels та Instagram Stories. Але конкуренця серед блогерів висока і часом вони йдуть на крайні міри заради збільшення кількості підписників та таких жаданих переглядів.
Інформаційне агентство «MKV» на умовах анонімності поспілкувалося зі співробітниками відомих українських торгових мереж про те як поводяться численні блогери, а часто це підлітки, у магазинах. І про те як вони непомітно чи свідомо виходять за рамки закону заради переглядів у соцмережах.
На території Київщини неповнолітня дівчина викрала диню у той час, коли продавець відволікся. Про це повідомила Поліція Київщини.
За інформацією правоохоронців, останнім часом набуває популярності у соціальних мережах флешмоб, коли підлітки викладають відео, де здійснюють крадіжку продуктів харчування.
Дійсно, співробітники відомих торгових мереж підтвердили – крадіжки часто знімають на телефон.
Жанна, співробітник мережі OnePrice
“Знімають і хлопці і дівчата, але дівчата більше”, – каже продавець.
За словами Жанни, трапляються і дорослі блогери, але вони як правило є більш розсудливими і просто акуратно концентруються на якомусь товарі і описують його. Більше труднощів з підлітками.
“Підлітки часто заходять великою компанією і проносяться “ураганом” по магазину. Всі товари перемішують, але це все не страшно, гірше те, що деякі товари зникають у цьому короткочасному хаосі”, – розповідає Жанна.

Бувають і кумедні випадки – один з блогерів переплутав призначення товару і близько 10 хвилин розповідав про цей товар підписникам.
На жаль, продавці багато разів ловили блогерів на крадіжках, хоча їм невідомо чи було це частиною якогось флешмобу.
“Ми тільки “за”, хай знімають, але ведуть себе більш культурно і нічого не крадуть, бо ці витрати впливають на оплату працівників», – каже посміхаючись Жанна.
Галина, співробітник мережі «Аврора»
“Ну наша мережа взагалі налаштована на соцмережі, мені здається будь-які зйомки вітаються. Але чи дратує це? Так”, – розповідає Галина.
Хлопці, за словами співробітниці, часто заходять із ввімкненими камерами, видно що ведуть стріми чи просто знімають відео, але з товарами якось більше все-одно взаємодіють дівчата.
«Велика біда, що після таких зйомок товар часто втрачає товарний вигляд. Блогери розривають упаковку, а самі товари ми потім знаходимо у самих непередбачуваних місцях. Інколи такі товари банально зламані», – продовжує Галина.

За словами співробітниці, блогери часто не сприймають зауважень, а подекуди ведуть себе агресивно та невиховано. Як правило це цілі компанії підлітків.
“Вони нам відповідають щось типу “я маю право”, “я клієнт” і тд. Але клієнт не може щось свідомо порвати чи розбити просто тому що йому треба це продемонструвати на камеру, треба це розуміти і не плутати свою свободу чи права зі вседозволеністю», – вважає Галина.
Галина підтверджує, що співробітники ловили блогерів на крадіжках, але вони не розповідали чи було це частиною флешмобу.
Олена, співробітник мережі «Єва»
«А де ви вже запитували?, – цікавиться Олена і тут же додає, -«На щастя, у нас блогерів менше».
Одного разу досить дорослий, гарно одягнений чоловік вів стрім і називав ціни на цілий ряд товарів перебираючи їх, це тривало достатньо довго, можливо хвилин 20-30. Спочатку касири не звертали на нього уваги, поки один із співробітників не примітив, що він бере декілька одиниць товару у руки і один із них непомітно кладе до сумки, яка є у нього через плече.
На касу чоловік прийшов вже без ввімкненого телефону та з декількома товарами і розрахувався за них, але про товари у сумці не згадав. Коли касири звернули на це увагу, чоловік без сорому дістав товари і просто залишив їх.
“Я думаю, що там не йшлося про якийсь флешмоб, його стрім був просто приводом для відволікання нашої уваги щоб щось вкрасти”, – розмірковує Олена.

Ще одна співробітниця цього магазину згадує про свій попередній досвід. Дівчину-покупця спіймали на крадіжці невеликого товару і вона пояснила свої дії саме челенджем, коли треба викрасти недорогий товар. З цією дівчиною була ще одна, але вона залишалась за дверима магазину, мабуть просто не захотіла це робити. Обом років по 13-14. Так як цей випадок не був першим, адміністрація була налаштована рішуче і хотіла викликати поліцію, згодом зважили на вік і вирішили все-таки обмежитись суворим попередженням, але батькам зателефонували і пояснили суть справи.
Неповнолітні можуть бути притягнуті до відповідальності
Сьогодні чимало злочинів пов’язаних з крадіжками вчиняються саме неповнолітніми, це частково підтверджують і наші розмови зі співробітниками магазинів. Певно це тому, що неповнолітні вважають, що їм ніщо не загрожує і вони у будь-якому випадку зможуть уникнути відповідальності – це просто гра. Це невірно.
Так, кримінальній відповідальності підлягають усі, кому до вчинення злочину виповнилося 16 років. Проте, за найтяжчі злочини, серед яких і крадіжка, відповідальність настає з 14 років.
І навіть якщо злочин не становить великої суспільної небезпеки, до людини, яка вчинила злочин у віці до вісімнадцяти років можуть бути застосоване заходи без застосування кримінального покарання. Суд може застосувати примусові заходи виховного характеру.
Таким чином, безневинна витівка у прямому ефірі може обернутися серйозними проблемами. Це ті речі, які мають пояснити батьки своїм дітям щоб вони не потрапили у конфлікт із законом.
Зрозуміло, що блогерів чи контенту не ставатиме менше, але крім запиту на контент є також запит на культурне співіснування та дотримання закону, було б непогано щоб блогери згадували і про це у ТікТок.
Раніше ІА “MKV” повідомляло, що на Київщині створили віртуальні 3D-тури та аудіогіди.
Підписуйтеся на Telegram-канал MKV — джерело актуальних новин Макарівської громади й Київщини!