У Макарівській громаді відбулось відкриття меморіальних дошок на честь загиблих захисників
28 Липня, 2023У Макарові лікарі «Охматдиту» безкоштовно оглянуть всіх охочих дітей
1 Серпня, 2023Евакуація поранених та перша медична допомога у Макарові в часи активних боїв у спогадах лікаря, який залишався у лікарні в найважчі для громади часи.
Про те, як працювала Макарівська лікарня у березні 2022 року розповів інформаційному агентству “MKV” Олександр Мельниченко, хірург з десятирічним стажем.
За його словами, лікарня у Макарові продовжувала працювати до 7 березня 2022 року, а потім всі працівники були евакуйовані з селища. У медичному закладі для надання допомоги залишилися два лікарі – Олександр Мельниченко та Олена Горшкова, а також медичні сестри Інна Здольник, Наталія Дроб’язко, Галина Хабарова.
Допомогу довелося надавати під час активного обстрілу, а рану зашивати звичайною швейною голкою
Першу допомогу довелося надавати 4 березня на дому. Пацієнткою стала сусідка-поштарка, яка на велосипеді проїжджала повз територію ДП “Макарівський хлібозавод” і внаслідок обстрілу отримала поранення голови. Жінці допомогли дістатися додому і її син негайно прибіг за Олександром. Взявши, усі наявні вдома засоби, лікар пішов надавати допомогу. У постраждалої виявилась рвана рана тім’яної ділянки голови. Кровотеча не припинялася, як її не намагалися зупинити. Надання допомоги ускладнювалось активними ворожими обстрілами, які тривали саме в цей час. Зашивати довелося звичайною швейною голкою, яку для зручності зігнули.
Наклавши шви, вдалося зажати судину в тканинах і зупинити кровотечу. Потім, наскільки це було можливим, зашили саму рану. Пацієнтка відновлювалася в себе вдома. Кілька разів Олександр навідував жінку і робив їй перев’язку, в подальшому родина вже справлялася самотужки.
У лікарні залишалися 20 пацієнтів, яким важко було пересуватись, їх евакуювали
4 березня Олександр з’явився у хірургічному відділення Макарівської багатопрофільної лікарні, щоб дізнатися чи потрібна допомога, проте його запевнили, що поки нагальної потреби в цьому немає.
6 березня з Макарова поїхала родина Олександра. Залишилася лише мати та брат. Наступного дня представники “Диких качок” залучили лікаря Мельниченко до надання допомоги у будівлі Укрпошти в центрі, але умови в Укрпошті виявились вкрай незручними і згодом Олександр перебрався все-таки до лікарні.
Довідка ІА “MKV”
“Дикі качки” – партизанський загін очолюваний командиром з позивним “Лютий”. Вони брали участь в захисті Макарівської громади Київської області. Коли розпочалось повномасштабне вторгнення 24 лютого, декілька військових не могли дістатися до своїх частин та підрозділів, тоді і сформували підрозділ під спонтанною назвою “Дикі качки”. Під час бойових дій головним завданням була розвідувально-диверсійна стратегія.
Перш за все зайнялися евакуацією пацієнтів з лікарні. У лікарні залишилося 20 осіб, які не мали змоги переміщуватися самостійно.
Цих пацієнтів Олександр Мельниченко з Галиною Хабаровою й рентген-лаборантом Олегом та хлопцями з тероборони вантажним ліфтом доставляли на вулицю, де вантажили в автомобілі. Далі пацієнтів перевозили до Будинку культури, а вже звідти евакуйовували до найближчих працюючих лікарень.
Поранення були у різні частини тіла: руки, ноги, голови чи грудні клітки
Справжньою мамою для всіх на території лікарні стала медична сестра Галина Хабарова, адже вона чи не єдина хто швидко орієнтувалася у ресурсах лікарні, буквально знала де і що знаходиться.
Олександр згадує, що звернень було дуже багато. Переважна більшість це були військові з контузіями, проникаючими чи осколковими поранення, відкритими переломами. Поранення були у різні частини тіла: руки, ноги, голови чи грудні клітки. Також були звернення від цивільних, які залишалися в Макарові.
При цьому, тримати поранених в лікарні було неможливо, тому після надання першої допомоги шукали вільне авто, в нього сідав водій, стрілець й пацієнт з супроводжуючим і їхали в Брусилів до місцевої працюючої лікарні. Виїжджати через район Калинівського мосту на трасі Е40 (Житомирській трасі) асфальтованою дорогою було небезпечно, а тому від Фасівочки до Калинівки їхали польовими дорогами. І в той же день, передавши пораненого, машина поверталася з людьми в Макарів.
Військового везли у дуже важкому стані, несподівано пролунав вибух і автівка втратила контроль
7 березня у селищі Макарів Київської області внаслідок авіаудару сталося потрапляння снаряду на територію ДП “Макарівський хлібозавод”. За словами Олександра, це був дуже важкий день – було чимало поранених, яким довелося надавати першу медичну допомогу. Пізніше довозили військовослужбовців, але на жаль не всіх вдалося врятувати. Тих, хто отримав першу допомогу, відразу евакуйовували на Житомирщину.
Одного дня до лікарні ввечері привезли кілька військових, що підірвалися на мінах. Після надання допомоги, військових потрібно було евакуювати в Брусилів, але цього разу однієї машини було замало, залучили ще одну. Супроводжуючими в другу машину сіли Олександр з братом.
Військовий якого везли був в дуже важкому стані. Йому навіть довелося пробити грудну клітку, щоб не йшло накопичення рідини в ній. Хлопцю для підтримки стану поставили крапельницю. Їхати по польовим дорогам було надзвичайно важко, але головне – щоб поранений не вирвав крапельницю. Коли виїхали на шосе в Калинівці, то стало їхати легше. Проте за 5–10 хвилин відбувається вибух і автівку кинуло на відбійник після чого розвернуло. Лікар згадує, що першою думкою було: обстріл. Але виявилося, що машина наскочила на уламок від снаряду, було пробите колесо і після удару відвалився задній міст в авто.
“Оговталися від аварії дуже швидко, зупинили відразу машину з людьми, які їхали в евакуацію на Захід з речами. Однак погодилися допомогти. Перевантажили туди пораненого і поїхали далі. Пораненого було доставлено в Брусилівську лікарню і передано в приймальне відділення. На жаль про подальшу долю цього військовослужбовця нічого невідомо”, – поділився Олександр Мельниченко.
18 березня загинули шестеро тероборонівців, в цьому випадку лікар, на жаль, нічим не міг допомогти
Одного разу довелося завозити пораненого цивільного в Брусилів вдень. За згадкою хірурга, мимоволі кинувся в очі контраст між життям під обстрілами та життям в мирному містечку. В Брусилові місцеві мешканці ходили до магазину, на рибалку, люди пили каву чи пиво в кафе. І на їхньому фоні люди з Макарова: втомлені, невиспані, небриті, в бронежилетах, касках та зі зброєю.
Кожен виїзд в Брусилів супроводжувався суперечливим відчуттям для Олександра. З полум’я потрапляєш в мирне життя, а потім знову повертаєшся під вибухи і не знаєш, що тебе там чекає.
Одним з найважчих моральних днів за спогадами Олександра було 18 березня, коли до лікарні привезли шістьох полеглих тероборонівців. Дуже хотілося їх врятувати, але поруч з цим розумів, що нічого зробити вже не можна.
Олександр з братом прожив в лікарні від 7 до 31 березня. За цей час додому, до матері, навідувалися рази 3-4. А так весь час проводили в лікарні.
Життя в приміщенні лікарні вирувало на першому поверсі, на верхні поверхи піднімалися дуже рідко. В основному у випадках проведення спостереження чи для того щоб спіймати мобільний зв’язок і відправити рідку смс. Лікарня пережила кілька великих обстрілів, в результаті яких всі двері та вікна були вибиті. Але приміщення до останнього дня ніхто не залишав. І допомогу надавали до останнього дня березня. Загалом, протягом березня в приміщенні лікарні першу медичну допомогу Олександр надав понад 50 особам з різними ступенями поранення. Ця допомога надавалась в найважчих умовах.
Медичний заклад постраждав від прямих та осколкових попадань снарядів. Вибуховою хвилею було вибито майже всі вікна, пошкоджено покрівлю та вхідну групу.
Лікарню відновлювали за кошти медзакладу та місцевого бюджету, вікна та покрівлю замінили.
На початку липня 2023 року Мкарівський селищний голова Вадим Токар повідомив, що у Макарівській громаді завершили відновлення хірургічного відділення лікарні.
Інформаційне агентство “MKV” розпочало цикл розповідей про медиків Макарівщини, які тримали медичний фронт у дні активних бойових дій у Макарівській громаді на Київщині.
Підписуйтеся на Telegram-канал MKV — джерело актуальних новин Макарівської громади й Київщини!