У Київській області підрозділи ДСНС вже знешкодили понад 57 тисяч вибухонебезпечних предметів
31 Липня, 2022“Всиновлюють та русифікують”, – Кулеба розповів про те, як росіяни вивозять українських дітей
1 Серпня, 2022Починаючи з серпня українці зможуть купити антибіотики лише за рецептом лікаря. Впроваджено електронну форму рецепта, але тимчасово діятиме і паперова.
Антибіотики, які українці звикли купувати без рецепту, тепер відпускатимуться лише за рішенням лікаря. Втім, таке рішення МОЗ викликало бурхливу реакцію в українському суспільстві. Українці обурюються обмеженням своїх можливостей, скаржаться на відсутність лікарів в регіонах, переживають за військових, яким часто медикаменти закуповують волонтери, і за тварин, яких лікують препаратами для людей.
Антибіотики за рецептом
До 1 серпня 2022 року купити антибіотики можна було без рецепту. Так в чому ж справа? Який сенс у цьому нововведенні?
Насамперед, це пов’язано з боротьбою з несанкціонованим продажем антибіотиків, протидією поширенню стійкості до них (антимікробної резистентності) і контролем споживання антибіотиків в Україні.
Тепер антибіотики не можна буде приймати у першому ліпшому випадку і часто тоді, коли вони взагалі не потрібні.
Так, найчастіше українці лікують антибіотиками застудні захворювання. За останніми дослідженнями, близько 30% українців лікують застуду антибіотиками і не звертаються до лікаря.
Як отримати антибіотики, якщо пацієнт неспроможний це зробити сам
Ситуації, коли пацієнт не може самостійно звернутись в аптеку досить розповсюджені і викликають справедливе питання щодо вчасного отримання ліків.
Якщо пацієнт не має змоги самостійно добратися до аптеки, його представник, родич чи соціальний працівник може по рецепту отримати необхідний препарат в аптеці замість цієї людини.
Таке пояснення не повністю задовольняє людей і само по собі лишає питання. Чи треба буде доводити родинний зв’язок? Чи повинен мати представник чи соціальний робітник довіреність від пацієнта? Як бути якщо у людини немає родичів поблизу, але з придбанням антибіотику може допомогти приятель або колега?
Як працюватиме механізм електронних рецептів на тимчасово окупованих територіях
Окуповані території та райони проведення бойових дій є винятком, це передбачає рішення МОЗ.
Там може не бути доступу до лікаря чи аптечного закладу тощо. Відповідно, на цих територіях за умови необхідності, коли питання стосується життя і здоров’я людини, дозволяється відпуск препарату без рецепта лікаря.
Як бути людям в тих населених пунктах, де немає лікарів: хто випише та відпустить рецепт
Бажано звертатись до лікаря, але є території, де контакт з лікарем може бути ускладненим. Це переважно сільські території.
Відповідно для цих територій на перехідний період дозволяється і передбачається нормативно-правовою базою відпуск рецепта фельдшерами у фельдшерсько-акушерських пунктах.
Як волонтерські організації зможуть закупити антибіотики
Ще одне виключення поширюється на закупки антибіотиків волонтерськими та благодійними організаціями. Так, на запит військової частини, підрозділу чи певного медичного закладу волонтери, як і нині, можуть закуповувати антибіотики у дистрибʼюторів без рецепта.
Як придбати антибіотик для тварин
Не рідко у звичайних аптеках люди купують ліки для тварин, не виключенням є і антибіотики.
У МОЗ уточнюють, що ліки для тварин, як і раніше, можна буде придбати але теж за рецептом. Такий рецепт виписуватиме ветеринар.
Як пацієнту отримати рецепт на антибіотик
- Звернутися на прийом до лікаря. Це може бути лікар як первинної медичної допомоги, так і лікар спеціаліст. Декларація для цього не потрібна.
- Після огляду лікар за необхідності випише е-рецепт на антибіотик та видасть пацієнту інформаційну довідку, яка містить усю інформацію про призначення.
- Якщо заклад не працює з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ) – лікар випише пацієнту паперовий рецепт.
- Пацієнт може придбати антибіотик за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо предʼявити інформаційну довідку чи паперовий рецепт фармацевту.
Деякі спеціалісти вважають запровадження антибіотиків за рецептом неправильним. Резистентність до антибіотиків вони пов’язуть не з пацієнтами, а з лікарнями
Олена Мошинець, кандидатка біологічних наук, вважає запровадження рецепта на антибіотики обмеженням прав українців на здобутки цивілізації. Вона переконана, що від нового наказу МОЗ буде більше шкоди, аніж розвитку.
“Я прогнозую, що запровадження електронного рецепта на антибіотики ані трохи не ослабить проблему полірезистентності. Тому що це абсолютно не та цільова група пацієнтів, які впливають на основне джерело антибіотикорезистентності – стаціонарну мікрофлору. “, – заявила Олена Мошинець.
Науковиця пояснює, що полірезистентність в Україні – це проблема лікарень. За її словами, одна із причин такого стану речей – те, що медики не роблять посіви та не підбирають антибіотик за рекомендаціями.
Олена Мошинець нагадує, що запровадження електронного рецепта на антибіотики відбувається в умовах війни і напередодні холодної зими, що чекає українців.
“Де люди зможуть отримати антибіотики від бронхітів, циститів і пієлонефритів? Де вони знайдуть лікарів, які не виїхали, десь під Харковом, наприклад?” – запитує науковиця.
Що таке перехідний період і як довго він триватиме
У центрі громадського здоров’я визнають, що у запровадженні електронного рецепта на антибіотик можливі прогалини. Але саме для цього, за його словами, і діятиме перехідний період до початку 2023 року. Електронний та паперовий документообіг діють паралельно протягом перехідного періоду.
Рішення щодо його завершення буде ухвалюватись з урахуванням ситуації в країні, зокрема перебігу по військовій ситуації і по готовності медичної системи, тобто закладів охорони здоров’я, зокрема приватних.
Раніше ІА “MKV” повідомляло, що благодійний фонд “Відбудуй Макарів” допоможе відновити будинок жительці Макарова на Київщині.
Підписуйтеся на Telegram-канал MKV — джерело актуальних новин Макарівської громади й Київщини!